پنج درس برند شخصی

معمولا از من سوال می شه که آیا افراد در راه انداختن کسب و کار شخصی باید روی برند شخصی خودشون هم کار کنن یا خیر. در باور من هر کس که می خواد کسب و کاری راه بندازه، باید بدونه چه چیزی اون رو از یک فرد متوسط متمایز می کنه و در واقع چه چیزی در اون شخص و در کسب و کارش مخاطب رو به تامل و احترام وامی داره.

The personal brand of a startup founder should be done with an end goal in mind, that is to generate public interest toward the company and subsequently drive sales/investment. Realistically, this means that the founder’s personal brand can be measured through the startup’s revenue.

اگر می خواهید برند شخصی بسازید باید از ابتدا بدونید هدف غایی شما چیه (مشخصا هدف نهایی جلب توجه عموم مردم و فروش محصول یا خدمات هست). در واقع می شه گفت برند شخصی شما رو می شه از طریق میزان فروشتون ارزیابی کرد.

اینجا به پنج نکته در مورد برند شخصی اشاره می کنم:
اول:
وقتی به اپل فکر می کنید استیو جابز رو به خاطر میارید یا فیس بوک مارک زوکربرگ رو به خاطر شما میاره. این افراد و چهره ها به اون محصول یا برند وجهه انسانی بخشیدن. محصول و خدمات شما هم نیاز داره که وجهه انسانی خودش رو پیدا کنه و از این طریق مردم راحت تر با اون برند ارتباط انسانی برقرار می کنن و برند شناخته شده تر می شه.

دوم:
اول محصول یا خدمات رو تا یک جای قابل قبولی برسونید و توسعه بدید بعد شروع کنید روی برندسازی سرمایه گذاری کردن. اگر محصول شما به اندازه کافی خوب نباشه و نتونه انتظارات رو برآورده کنه برند شخصی شما آسیب می بینه و در درازمدت برای شما ضرر خواهد داشت.

سوم:
سیمون سینک می گه که مهمتر از اینکه بدونید “چه” و “چگونه” باید کاری رو انجام بدید باید حتما بدونید “چرا” دارید اون کار رو انجام می دید. دونستن چرا به شما کمک می کنه که داستان واقعی محصول خودتون رو بسازید و با مخاطب ارتباط واقعی برقرار کنید تا در ذهنشون “معنا”ی مورد نظر شما ساخته بشه و بدونن چه چیزی در مواقع سخت شما رو سرپا نگه می داره و مهمتر اینکه بر سر دوراهی ها بتونید بهترین تصمیم رو بگیرید.

چهارم:
مشهور شدن شما لزوما منجر به موفقیت شرکتتون نمی شه. بسیاری از افراد وقتی تا حدی مشهور می شن اینقدر مشغول ساختن برند شخصی می شن که کار کردن روی محصول و اهمیت فاکتورهایی که منجر به موفقیت کسب و کار می شن رو به کل از یاد می برن. کار کردن روی برند شخصی نباید منجر به رها کردن کسب و کار بشه، کار کردن روی کسب و کار در اولویت هست

پنجم:
تحقیقات نشون می دن نود و پنج درصد استارت آپ ها در پنج سال اول به وجود اومدنشون از بین می رن اما اگر خوب روی برند شخصی خودتون کار کرده باشید، برند شخصی شما برای همیشه با شما خواهد موند. احتمال اینکه کسب و کار شما هم شکست بخوره بسیار زیاده ولی اگر درسهایی که از شکستتون گرفتید یا عوامل منجر به شکست رو بتونید بنویسید و با دیگران در میون بذارید، به ساختن بهتر برند شخصی شما کمک زیادی خواهد کرد.

ترجمه آزاد از
https://www.techinasia.com/talk/5-lesson-personal-branding-startup-founder

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *